Home Announcements
Announcements
Честитка по повод празникот Курбан Бајрам
Sunday, 11 August 2019 14:21
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, до сите верници од муслиманска вероисповед испраќа топла и срдечна честитка.

„Дозволете ми на сите припадници на Исламот да им посакам овој празник - Курбан Бајрам да им донесе мир, спокој и бериќет. Во суштината на овој голем празник е идејата дека добрината треба да биде водилка во спроведувањето на секојдневните активности и интеракциите со нашето опкружување. Сите ние го прифаќаме принципот наша главна оставштина да биде добрината која ќе ја почувствуваат сите во општеството, а особено оние на кои им е најпотребна нашата помош.

Read more...
 
Чествување на 2. Август - Илинден
Thursday, 01 August 2019 12:33
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3По повод одбележувањето на Денот на Републиката, годишнините од Илинденското востание и одржувањето на АСНОМ, Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, на 02 август 2019 (петок) Ве поканува на чествување изразено преку:

Read more...
 
Реакција на денешното обраќање на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Tuesday, 09 July 2019 14:13
There are no translations available.

Izjava-09072019Општина Штип заедно со Владата влегува во процес на изградба на најзначајниот и најпосакуван објект за штипјани, БРАНА НА РЕКАТА ОТИЊА.

Браната за Општина Штип и за граѓаните е многу значајна и таа носи економски развој на градот во наредните 15, 20 па и повеќе години.

Носи трајно добро за денешните и идните генерации и е многу значајна заради тоа што многу претходни генерации во изминатите 35 години не успевале да најдат начини, можности, средства, политичка воља да изработат проекти за да се изгради ова вештачко езеро во близината на градот.

Read more...
 
Известување за прскање против комарци
Tuesday, 02 July 2019 13:57
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3На ден 03.07.2019 год. (Среда-наутро) Општина Штип преку овластена фирма, на територијата на општината Штип ќе спроведе тереистичка дезинсекција со цел уништување на комарците. Запрашувањето ќе се врши во периодот од 02 до 07 часот наутро, со апаратура за УЛВ ладно запрашување.

Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени зелените површини во општина Штип, подрачјата по течението на реките Брегалница и Отиња, застојни води и подрачја околу каналиниот систем на трериторијата на општината, урбаните населби и локалитети.

Read more...
 
Писмена реакција на ГДУ
Monday, 01 July 2019 14:44
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3ГДУ со вакви соопштенија го потврдува фактот дека се однесуваат несериозно и без никакви анализи излегуваат во јавност.

На овој проект работеле сериозни проектанти, сообраќајни инженери и градежни инженери.

Read more...
 
Писмена реакција на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Friday, 21 June 2019 13:52
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3Опозициската ВМРО-ДПМНЕ кога обвинува за интензитетот на реализирање на проектите на сегашната локална власт, треба да одговори на јавноста зошто за време на осумгодишното владеење на локално ниво не направи ниту еден чекор за да го реши проблемот со водоснабдување на граѓаните во населбата Каваклија.

Read more...
 
Реакција на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Monday, 10 June 2019 13:29
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3Единствениот виновник и одговорен за тоа што Штип и штипјани немаат градски базен е ВМРО-ДПМНЕ!

Опозициската ДПМНЕ да одговори на граѓаните зошто кога беа власт распродаваа државни имоти како да се нивна лична сопственост и правеа договори во „четри очи“ далеку од очите на јавноста.

Read more...
 
Greeting on the occasion of Ramazan Bajram
Monday, 03 June 2019 14:18

Blagoj Bocvarski

Mayor of Municipality Shtip, Blagoj Bochvarski addresses a greeting on the occasion of Ramazan Bajram, to the citizens of the Islamic religion which says:

I congratulate you the great holiday of Ramazan Bajram to you, citizens of Islamic religion in my name and in the name of Municipality Shtip with sincere wishes for further success on a personal and professional level. 

 

Read more...
 
Greeting on the occasion of the 24th of May-the Day of the Slavic educators “St.Cyril and Methodius”
Thursday, 23 May 2019 14:01

Blagoj BocvarskiThe Mayor of Municipality Shtip, Blagoj Bochvarski addresses greetings on the occasion of the 24th of May-the Day of the Slavic educators “St.Cyril and Methodius”, which says: 

 

Read more...
 
Честитка по повод 23 мај-Национален ден на Власите
Thursday, 23 May 2019 14:00
There are no translations available.

Blagoj BocvarskiГрадоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски упатува честитки по повод 23 мај- Национален ден на Власите, во која се вели:

„ Дозволете ми на почетокот да го честитам денешниот ден, 23 мај – Националниот ден на Власите, на сите вас мои сограѓани, припадници на влашката заедница.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 7 of 13

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo en

Banner

Calendar

October 2021
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize