Home Events Посета на Клиничка болница Штип
Посета на Клиничка болница Штип
Monday, 02 December 2019 14:57
There are no translations available.

Bolnica-01Денеска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорот на Клиничка болница Штип, Ален Георгијев извршија увид во капацитетите на истата.

Градоначалникот Бочварски го посети одделението за Кардиологија и беше запознаен со сите инвестиции и реконструкции на ова одделение, со цел подобро функционирање и задоволни пациенти.

„Денеска имав можност одблиску да се запознаам со функционирањето на Клиничката болница во Штип.

Заедно со директорот Георгијев извршивме увид во болницата и бев запознаен дека досега откако е назначен за директор, Клиничката болница и Министерство за здравство имаат инвестирано 350.000 евра во нова опрема.

Морам да потенцирам дека зголемувањето на платите покажува дека Владата се грижи за медицинскиот кадар, својата иднина да ја креира овде.

Досега заклучно со фебруари 2020 година зголемувањето на плати на лекарите специјалисти е 40 %, а на медицинските сестри е над 20%,“ истакна Бочварски.

Градоначалникот Бочварски заедно со директорот Георгијев разговараа со дел од младиот персонал во болницата за тоа кои се нивните потреби и како се одразуваат новите инвестиции во болницата и во човечкиот капитал.

 

Bolnica-02

Bolnica-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo en

Banner

Calendar

February 2021
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize