Home Events Настан „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж река Брегалница“
Настан „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж река Брегалница“
Wednesday, 04 December 2019 15:13
There are no translations available.

ZasadiTopoa-01Денеска се одржа настан „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж река Брегалница“ кој е дел од Програмата за зачувување на природата во Северна Македонија и фаза 2 од проект на Швајцарска агенција за разој и соработка.

Настанот се одржа во близина на селото Софилари кадешто присуствуваа градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, како и претставници од средни училишта, факултети и организации.

Градоначалникот Бочварски потенцираше дека Општина Штип ги поддржува овие акции кои имаат за цел да ја сочуваат животната средина.

На овој потег од реката Брегалница ќе се засадат 1500 садници.

ZasadiTopoa-02

ZasadiTopoa-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo en

Banner

Calendar

May 2020
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize