Home Events Изјава за медиуми во врска со Макфест
Изјава за медиуми во врска со Макфест
Thursday, 06 August 2020 14:45
There are no translations available.

opstina-stip-zgrada-3Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски даде изјава за медиуми во врска со фестивалот „Макфест“:

„Фестивалот „Макфест“ оваа година слави 35 години од постоењето, јубилеен фестивал којшто и пред да сапочне оваа состојба со Корона вирусот сакавме да биде посебен заради тоашто тоа го заслужуваат и изведувачите и гледачите.

Поради новонастанатата состојба со Ковид 19 одлучивме за првпат во историјата, фестивалот на забавни мелодии „Макфест“ за првпат да се одржи на отворено, односно на градскиот плоштад „Слобода“, кадешто ќе се одржат две фестивалски вечери.

Првата вечер ќе се слушаат најпознатите стари хитови од „Макфест“ од наши познати изведувачи, а втората вечер ќе биде директно финална вечер каде ќе настапуваат сите оние кои се пријавиле,“ истакна градоначалникот Бочварски.

Дополнително оваа година нема да се одржи настанот „Пастрамајлијада“ поради состојбата со вирусот „Ковид 19“.

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo en

Banner

Calendar

September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Banners

Banner
Banner
Banner
Banner

ISO sertifikat baner resize