Дома Настани
Настани
Обезбедена машина за ЈП „Исар“ Штип
Понеделник, 18 Јуни 2018 13:20

Masina-02ЈП „Исар“ Штип во изминативе неколку месеци работи домаќински и одговорно, во корист на граѓаните. Во само првото тромесечје од оваа година ЈП „Исар“ успеа да оствари заштеди во износ од 3.700.000 денари. Тие заштеди ЈП „Исар“ ги искористи за снабдување со ново возило – машина, којашто ќе биде искористена максимално за спроведување на сите важни активности на ова јавно претпријатие. Денеска беше промовирана новата машина во кругот на ЈП „Исар“.

Повеќе...
 
Делегација за Општина Стражица, Р. Бугарија
Понеделник, 18 Јуни 2018 07:59

opstina-stip-zgrada-3Како што јавноста веќе е известена, Општина Штип на десетти мај годинава оствари средба со претставници од Општина Стражица во Република Бугарија, на којашто беше договорено да се продлабочи соработката помеѓу нашите две општини. Оваа соработка ја продолжуваме со тоа што веќе утре Општина Штип испраќа своја делегација од 60 лица кои ќе го претставуваат Штип кај нашите соседи.

Повеќе...
 
Информативен настан за програмата за финансиска поддршка на рурален развој за 2018 година
Четврток, 14 Јуни 2018 12:05

RuralenRazvoj-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, со поздравен говор го отвори информативниот настан за програмата за финансиска поддршка на рурален развој за 2018 година.

„Денеска се организира една презентација во врска со проектите коишто ги нуди Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство преку Агенцијата за рурален развој. Градоначалниците и претставниците на локалните самоуправи од регионот, претставниците од Центарот за развој на источен плански регион и сите служби коишто работат на оваа проблематика од општините од овој регион ќе можат да се запознаат подобро со мерките коишто се нудат за поддршка на руралниот дел од општините. Источниот плански регион има 11 општини и  голем број населени места коишто се рурални и затоа се особено важни овие мерки,“ истакна градоначалникот Бочварски.

Повеќе...
 
Средба со амбасадорка на Р. Србија во Р. Македонија
Среда, 13 Јуни 2018 14:24

srbija-02Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, оствари средба со амбасадорката на Република Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак-Томиќ. На средбата градоначалникот Бочварски и амбасадорката Дивјак-Томиќ разговараа за продлабочување на веќепостоечката соработка помеѓу двете пријателски земји, со акцент на соработка којашто ја вклучува Општина Штип.

Повеќе...
 
Увид во градежни активности кај паркинг платформа
Понеделник, 11 Јуни 2018 12:04

parking platforma-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски изврши увид во градежните активности кај паркинг платформата во централното градско подрачје. Со изградба на оваа платформа се обезбедуваат 50 нови паркинг места  во центарот на градот. Вредноста на овој проект изнесува 7.827.733 денари со вклучено ДДВ.

Повеќе...
 
Потпишан договор за соработка во областа на дијаспората помеѓу Влада на РМ и Општина Штип
Среда, 06 Јуни 2018 13:50

dogovor-OStip-Vlada-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, и министерот во Владата на Република Македонија задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, остварија средба во Штип.

При тоа беа отворени повеќе актуелни прашања во однос на иселениците од Штип, но и како може да се унапреди начинот на комуникација и соработка со нив.

Повеќе...
 
Асфалтирање делница Шашаварлија – Кошево
Вторник, 05 Јуни 2018 12:38

asfalt-Sasavarlija-Kosevo-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Боочварски, изврши увид на градежните активности поврзани со асфалтирање на локалниот пат Шашаварлија – Кошево – Почивало, од кој со овој проект се асфалтира делница од 1 километар.

Локалниот пат се асфалтира по сите стандарди за изведба.

Повеќе...
 
Општина Штип нуди бесплатно полнење на градскиот базен
Петок, 01 Јуни 2018 14:09

bazenДенеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, понуди можно решение коешто би резултирало со користење на градскиот базен летово.

„Како што јавноста знае, годинава постои можност после 60 години штипјани да останат без можноста да посетуваат градски базен. За време на владеењето на мојот претходник, градскиот базен е отуѓен од Општина Штип, односно е продаден на приватно лице. За жал, сега Општина Штип не може да стори ништо за да го врати во рикверц тој процес.

Повеќе...
 
Прво Образовно рандеву во Штип
Петок, 01 Јуни 2018 13:22

ObrazovnoRandevu-1Денеска, во организација на Општина Штип и Дом на млади, за прв пат се одржува манифестацијата „Образовно рандеву“ во Штип. Ова е значаен настан, затоа што преку него се нуди платформа на којашто сите средни училишта од нашиот град имаат можност да се претстават. Притоа, на сите средни училишта им е овозможено на соодветни штандови да ги изложат своите промотивни материјали, а истовремено да ги претстават и своите достигнувања и реализирани проекти на мултимедијален начин.

Повеќе...
 
Посета на амбасадорка на Јапонија, Кеико Ханеда
Четврток, 31 Мај 2018 14:04

Ambasadorka JP-1 resizeДенеска во посета на општина Штип е амбасадорката на Јапонија во Република Македонија, Кеико Ханеда, чијашто посета е со цел промоција на проектот „Подобрување на здравствената средина на Клиничка болница Штип преку обезбедување амбулантни возила“, преку кој се обезбедени возила за транспорт на пациенти во износ од 40.262 евра.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 29

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Јуни 2018
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize