Дома Настани Бесплатен претстој на деца на самохрани родители во детските градинки
Бесплатен претстој на деца на самохрани родители во детските градинки
Среда, 06 Февруари 2019 12:21

BesplatenPrestoj-Gradinka-01Општина Штип ја продолжува мерката за бесплатен претстој на децата на самохрани родители во двете детски градинки на територија на општина Штип, детска градинка Астибо и детска градинка Вера Циривири Трена.

Се работи на 64 дечиња на самохрани родители на територија на општина Штип коишто ќе посетуваат бесплатно детска градинка.

„Денеска потпишавме договор со детските градинки, Вера Циривири Трена и Астиво, во координација исто така со Министерство за труд и социјална политика за една хумана мерка којашто еве веќе втора година ја реализираме.

Ефектите минатата година беа одлични, јас чуствував при посетите на детските градинки и во средби со многу граѓаните дека таа мерка треба да продолжи. Се работи за мерката за ослободување од плаќање градинка на децата на самохраните родители,“ изјави градоначалникот Благој Бочварски.

Обезбедени се потребни средства во висина од 1.500.000 денари за оваа мерка.

 BesplatenPrestoj-Gradinka-02

BesplatenPrestoj-Gradinka-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Август 2019
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize