Дома Настани Потпишан договор за соработка помеѓу Општина Штип и Балкански Институт за одржлив развој
Потпишан договор за соработка помеѓу Општина Штип и Балкански Институт за одржлив развој
Среда, 05 Јуни 2019 13:48

BalkanskiInstitut-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со градоначалниците од Велес, Бутел и Гази Баба присуствуваа на потпишување на Меморандум за соработка со Балкански Институт за одржлив развој во Дом на Европа со седиште во Софија.

Се работи за продлабочување на пријателските односи со соседните Општини и зацврстување на меѓусебната соработка со посебен акцент на одржливиот развој.

Со овој меморандум за соработка потписниците воспоставуваат меѓусебна соработка во развој на стратешки документи, студии анализи, соработка за аплицирање на европски и домашни фондови за финансирање на проекти, вмрежување со други деловни заедници со цел отворање на нови бизнис хоризонти, пренесување на знаења и истуства, соработка во сфери од делокругот на законските надлежности и стратешки интереси на Општина Штип, какошто се урбан развој, инфраструктура, економски развој, развој на човечки капитал, енергија и енергетска ефикасност, климатски промени и животна средина.

 BalkanskiInstitut-02

BalkanskiInstitut-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Февруари 2020
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize