Дома Настани Одбележување на светски ден без автомобили
Одбележување на светски ден без автомобили
Петок, 20 Септември 2019 11:11

Tocok-00Во организација на Општина Штип заедно со Европската делегација и ЕУ Инфо центар Скопје се одбележа Светскиот ден без автомобили.

Деца од основните училишта во Штип возеа велосипеди до градскиот плоштад „Слобода“ и со тоа се испраќа апел до сите граѓани, почесто да го користат велосипедот како превозно средство за да ја зачуваме животната средина.

На оваа активност се приклучи и градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.

„Ја поздравувам оваа активност и повикувам, граѓаните што е можно по често да се движат со велосипед и што е можно повеќе да ги оставаат автомобилите,“ изјави Бочварски.

Оваа година „Европската недела на мобилност“, која се реализира во многу градови во Европа, а и во нашиот град акцентот го става на безбедното пешачење и возење велосипед, но и на придобивките од овие активности за нашето здравје, за животната средина и за личниот буџет.

На овој ден ги поттикнуваме сите, макар за еден ден своите автомобили да ги остават дома.

Tocok-01 Tocok-02

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Февруари 2020
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize