Дома Соопштенија
Соопштенија
Честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 Април
Среда, 08 Април 2020 12:47

opstina-stip-zgrada-3Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски упатува честитки по повод Меѓународниот ден на Ромите – 8 Април, на сите сограѓани од ромската заедница.

Повеќе...
 
Известување за работно време
Вторник, 07 Април 2020 13:32

Согласно Одлуката на Владата на Република Северна Македонија за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на Република Северна Македонија со кој се забранува движење на целата територија на државата од понеделник до петок од 16 часот до 05 часот, како и целосна забрана за движење од петок од 16 часот до понеделник до 05 часот, и Одлуката на Владата за утврдување на работно време за време на ваквиот режим на движење, вработените во општинската администрација при Општина Штип почнувајќи од утре среда 08.04.2020 година па се до траењето на ваквата мерка ќе работат со скратено работно време од 08 часот до 14 часот.

 
Општина Штип со мерки за спречување на ширење на вирусот COVID-19
Понеделник, 16 Март 2020 17:02

opstina-stip-zgrada-3Почитувани сограѓани,

Во изминатите неколку денови, Општина Штип презеде конкретни мерки за спречување на ширењето на вирусот COVID-19. Имено, спроведовме превентивно миење и дезинфицирање на улиците, контејнерите и јавните простори, како и дезинфекција на градинките и некои основни училишта.

Повеќе...
 
Писмена реакција за набавка на возило за чистење снег
Понеделник, 03 Февруари 2020 15:16

ВМРО-ДПМНЕ до пред две години ја пустошеа и разграбуваа општината и заедно со јавните претпријатија ја оставија во минус од 9 милиони денари само за плати, 18 милиони денари долг на училиштата и над 10 милиони денари судски пресуди против општината, истите тие денеска прашуваат зошто ЈП „Стипион 2011“ набави половно возило за чистење снег.

Повеќе...
 
Писмена реакција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Штип
Понеделник, 03 Февруари 2020 14:53

ВМРО-ДПМНЕ ги користи младите за неосновани прес конференции се со цел замајување на јавноста.

Партијата којашто 8 години беше локална и 10 години централна власт и парите наместо во нови зелени површини ги инвестираше во споменици и барокни фасади денес се обидува да ја фрли црна дамка на фактот, дека Штип е еден од најчистите градови во државата.

Повеќе...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ
Четврток, 23 Јануари 2020 15:20

ВМРО-ДПМНЕ нема право да зборува за гасификација поради тоа што нивниот ефект во однос на гасификацијата за Штип е еднаков на НУЛА.

Општина штип инвестира во проектирање на гасификација преку три проекти, основен, идеен и инфраструктурен проект, нешто за што ВМРО-ДПМНЕ не ни знаеше дека воопшто треба да се прави.

Повеќе...
 
Честитка по повод празникот Богојавление – Водици до верниците од православна вероисповед
Недела, 19 Јануари 2020 10:35

Blagoj Bocvarski 02Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, за големиот христијански празник Богојавление – Водици, до митрополитот на Брегалничката Епархија, Иларион, и до сите верници од православна вероисповед упати честитка, во која се вели:

Повеќе...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Вторник, 14 Јануари 2020 15:21

Вашата грижа за проблемите во градот ја видовме во изминатите 10 години, посебно што имавте два мандати да го санирате и овој но и многу други проблеми во општина Штип.

Општина Штип прави напори до големиот христијански празник Богојавление-Водици проблемот со колекторската цевка да биде саниран, нешто за што вие не се ни обидовте да го решите.

 
Честитка по повод празникот Божик
Вторник, 07 Јануари 2020 12:44

BlagojBocvarski02Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, до митрополитот на Брегалничката Епархија, Иларион, и до сите верници од православна вероисповед упати честитка, во која се вели:

Повеќе...
 
Новогодишно обраќање на градоначалникот Благој Бочварски
Вторник, 31 Декември 2019 08:18

Blagoj BocvarskiПочитувани штипјани,

Пред нас е Новата 2020 година – година на нови предизвици и нови успеси на нашиот град.

И во 2020 година ќе продолжиме да работиме како отворена Општина  на реализирањето на мноштво проекти кои ќе придонесат за дополнително зголемување на квалитетот на живеење во Штип.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 10

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Април 2020
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize